Neskutečně dlouho jsem slibovala – jak sobě tak i zde veřejně – že se opět pustím do výroby domácích müsli tyčinek. O prvním pokusu si můžete přečíst zde. Chuťově byly vynikající, ovšem nechtěly držet pohromadě a tak se spíš musely jíst lžičkou, čímž tedy nebyla splněna hlavní funkce müsli tyčinek, tedy jednoduchá přenositelnost . Jinak v komentářích k původnímu článku se rozvinula docela dobrá diskuze čtenářů o jejich pokusech s müsli tyčinkami, tak se tam určitě pro inspiraci mrkněte!
A tak jsem se konečně pustila do výroby nové várky, která nejen, že stokrát předčila moje očekávání, ale hlavně zmizela do několika dnů, což svědčí o tom, že müsli tyčinky byly opravdu luxusní! Pravda, většinu jsem snědla já, ale když ony byly tak strašně dobrý!!! Určitě je musíte vyzkoušet.
Semínkové müsli tyčinky
Ingredience:
- 2 1/2 šálku ovesných vloček
- 3/4 šálku slunečnicových semínek
- 1/4 šálku chia semínek
- 1/2 šálku kokosu
- 1/3 šálku lněných semínek
- špetka soli
- 1/3 šálku medu
- 1/2 šálku jablečného pyré (nebo jiné dětské přesnídávky)
- 1/2 šálku arašídového másla
- 1 lžička vanilkového extraktu
Postup:
1. Troubu předehřejeme na 180°C a čtvercový plech o hraně 20 cm vyložíme pečícím papírem. Nemusí to být nijak úhledně, klidně může přesahovat – aspoň se vám budou tyčinky lépe vyndávat.
2. Ve velké míse důkladně smícháme med, jablečné pyré, arašídové máslo a vanilku.
3. Přidáme zbývající ingredience – tj. ovesné vločky, slunečnicová, lněná, chia semínka, kokos a sůl. Se solí opatrně neb většina arašídových másel již sůl obsahuje tak abyste nepřesolili! “Suché” ingredience pořádně zamícháme do “mokré” směsi.
4. Vločkovou směs můžeme ochutnat, zda ji něco nechybí a pokud se vám zdá být perfektní, vysypeme ji na připravený plech. Těsto rozprostřeme po celé ploše plechu a vší silou ho přimáčkneme tak, aby bylo co nejvíc napěchované. Tento krok je velice důležitý, protože vám zaručí, že se vám nebudou müsli tyčinky po upečení drolit. Mně to jde nejlíp prsty, ale můžete k tomu použít třeba lžíci či jiné náčiní.
5. Vložte do trouby a pečte 25 minut nebo dokud nebudou okraje hnědé.
6. Nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Rozhodně není dobrý nápad müsli tyčinky krájet ještě za tepla – to se vám rozpadnou a vám zbyde jen drť. Nejlépe se müsli tyčinky krájí poté, co je vložíte na hodinku do mrazáku.
Můžete si nakrájet jak velké müsli tyčinky chcete. Já jsem si jich udělala 9, ale příště bych si je nakrájela menší. Jsou dost hutné a tak jsem si jednotlivé porce stejně půlila.
Jeden müsli čtverec má skoro 300 kalorií, což je pořádná svačina. Doporučuji tedy nakrájet 12 müsli tyčinek, kdy jedna by měla cca 220 kalorií, což už je přijatelnější. Počítáme-li s 12ti kousky, má jedna tyčinka dále 5g vlákniny (!) a 7,5g bílkovin (!) – takže je zaručené, že vám nebudete brzo kručet v břiše! Kvůli spoustě semínek a burákovému máslu obsahuje tyčinka dost tuků, ale ve většině se jedná o nenasycené mastné kyseliny, které jsou zdraví prospěšné, takže se toho nemusíte bát.
Tyčinky nejsou moc sladké – použila jsem slazené jablečné pyré, proto jsem byla s medem opatrná. Někomu by se mohlo zdát, že jsou až moc málo sladké, proto si chuť přizpůsobte jak jste zvyklí. Jednoduše “těsto” ochutnejte a pokud se vám zdá, že by to chtělo přisladit, přidávejte tolik medu, dokud není chuť podle vašich představ. Jen dávejte pozor ať to nepřepísknete .
A verdikt? Jsou vynikající! A stoprocentně předčily první pokus! Nejen strukturou, ale i chutí! Krásně držely pohromadě, takže na dodání energie na vycházce jak dělané. Stačí si je zabalit do potravinářské fólie a můžete vyrazit!
Semínka krásně křupou, jinak ovesné vločky jsou měkké a vláčné. Chuť arašídového másla je jemná, nepřebíjí ostatní ingredience, ale rozhodně je rozpoznatelná. Jablečné pyré není cítit vůbec a tak zde působí pouze jako pojivo (což je vlastně záměr).
Zato každé kousnutí je nabito úžasnou chutí semínek a kokosu. Bála jsem se, že se budou semínka navzájem přebíjet, ale nádherně spolu ladí a dohromady vytváření krásnou harmonii.
Jak je často u mých receptů typické, můžete použít jakákoli semínka, oříšky, sušené ovoce… tedy co máte rádi. Jen bych doporučila větší oříšky nasekat, aby lépe přilnuly k ostatním surovinám a tyčinky se nerozpadly.
A jak dlouho vydrží? Popravdě, moc dlouho ne… Ale pokud by se vám stalo, že vám nějaké zbyly, při pokojové teplotě by müsli tyčinky měly vydržet 3-4 dny, jinak je lepší je zabalit do potravinářské fólie a dát je do ledničky, popř. na mrazák.
Do müsli tyčinek jsem použila chia semínka, která jsem nedávno objevila ve zdravé výživě. Je to zázračné semínko šalvěje hispánské, které obsahují spoustu vlákniny, bílkovin a Omega 3 mastných kyselin. Obsahují také spoustu vápníku (až pět krát víc než v mléce) a řadu antioxidantů. Jsou zdrojem železa, zinku, draslíku, magnézia a fosforu a dalších prospěšných živin a mají tak blahodárný účinek na naše tělo – je to prostě super food a tak si dávám každý den lžičku do jogurtu – mám pak dobrý pocit, že dělám něco pro své zdraví . Více o těchto semínkách si můžete přečíst na www.seminkachia.cz .
Otázka: Znáte semínka chia? Už jste je ochutnali? Jak je jíte – jen tak, v jogurtu, v nápojích…?
Domácí musli tyčinky jsem si opravdu oblíbila a dělám je poslední dobou hodně často. Zkoušela jsem třeba i z dýňového pyré se švestkami a kešu oříšky a ty byly absoltně nejlepší! :) Tvoje variace ale vypadá taky pardáně. Semínka mám strašně ráda, takže u mě by určitě uspěly a taky by dlouho nevydržely :D Jinak chia semínka znám, taky jsem si je ale pořídila poměrně nedávno. Mě chutnají hodně když si je dám do tvarohu smíchaným třeba s bílým jogurtem, do kterého přidám tyto semínka, nějaky nějaké sušené ovoce a třeba ještě i jiné oříšky či semínka, prostě podle chuti. Chystám si to takhle předem na svačinu, kterou beru někam s sebou. No a než se k ní dostanu, tak ty semínka hezky nabobtnají a vytvoří to úplně jinou konzistenci a chuť. A ta mi přesně chutná :) Nebo je dávám i do ovesné kaše :)
OdpovědětVymazatTa gelová konzistence semínek může někomu vadit, ale mě to přijde úplně skvělý :-). Dávám si je taky do jogurtu, do ovesné kaše, ale i do koktejlů, které díky semínkům krásně zhoustnou.
VymazatUž se těším až je vyzkouším. Skladuju recepty na muesli tyčinky a ten tvůj se mi líbí asi nejvíce:) chia semínka mi bohužel nechutnají..
OdpovědětVymazatTyčinky určitě vyzkoušej! Já si chia semínka přidávám nejčastěji do jogurtu a popravdě je tam vůbec necítím, takže ani nevím jak chutnají samotné - nebo třeba nabobtnané ve vodě.
VymazatNa domácí müsli tyčinky se rozhodně chystám, moje zásoba müsli z Mixitu a Müslimánie už je téměř vyčerpaná, takže zítra jdu na to a krom dvou tvarohových štól (jednu na vánoční tvoření do školky a druhou do mikulášských balíčků do mateřského centra) se vrhnu na müsli tyčky. Tak jsem zvědavá, drž mi pěsti :-)
OdpovědětVymazatChia semínka znám zatím jenom teoreticky, v naší malé a mizerně zásobené zdravé výživě (tedy v ovozelu s jednou policí výrobků zdravé výživy) jsem na ně dosud nenarazila. Ale jak můj drahý pojede do brna, dostane přesné instrukce, kde je koupit (doufám, že ta velká zdravá výživa na Orlí ještě funguje).
Já to znám - to müsli neuvěřitelně rychle mizí :-). Jinak zdravá výživa na Orlí pořád funguje a dokonce mám pocit, že jsem tam ty chia semínka kupovala.
OdpovědětVymazatTak müsli tyčinky už jsou v remosce. Opět jsem měla problém s tím, že remoska je kulatá:-), tak jsem přemýšlela, jestli z nich neuplácat hrudky (tím by mi taky odpadla nebezpečná fáze krájení:-), ale po experimentu s chlebem jsem se rozhodla radši se držet osvědčeného postupu...:-)
OdpovědětVymazatTak a je hotovo - krájení byl trochu problém, takže ty hrudky asi příště zkusím, ale recept je úplně geniální, děkuju!!! Bětka
VymazatTak jsem neodolala a vyzkoušela. Část ingrediencí jsem musela obměnit (místo chia a slunečnicových semínek jsem dala mleté a sekané vlašáky a lískáče), ale snažila jsem se dodržet poměr suchých a mokrých ingrediencí, aby těsto drželo pohromadě. Jak se ukázalo, arašídové máslo a med jsou skutečně výborné pojivo, krásně se to matlá :). Nicméně s půlkou přesnídávky se to matlalo pořád málo, tak jsem ji tam nakonec dala celou. Pak už se s těstem pracovalo dobře a peklo se jedna báseň.
OdpovědětVymazatCo se týče krájení, tak trik s mrazákem zabral, zkoušela jsem to i bez něj a byla to katastrofa, takže radím, fakt to dejte před krájením do mrazáku.
Výsledné tyčinky se trochu rozpadají, ale jíst se dají celkem pohodlně a na chuti jim to rozhodně neubírá :). Jsou výborné a i u kamarádek mají úspěch. Moc děkuji za recept.
Kláro, díky za skvělý komentář a rady :-). Jsem ráda, že měly úspěch jak u tebe tak u kamarádek!!
VymazatTaké jsem neodolala.:-)A i když jsem místo ovesných vloček použila špaldové a pšeničné,tyčinky jsou úžasné!!!Co se týče celistvosti, nevydržela jsem to hodinu mít v mrazáku, po 15 minutých jsem to vyndala a proto se mi to drolí:(:D Ale recept je úžasný!!Mńááááám!!Opravdu!!
OdpovědětVymazatVětší kousky jsem si zabalila do sáčků a strčila do mrazáku. To, co bylo dost drobivé, jsem si dala do dózy na mussli. Kolik gramů přibližně bych si měla dát k snídani (jako mussli) s jogurtem,abych to měla jako snídani?A můžu si k tomu přidat ještě kousek ovoce?Nebudu z toho mít už velkou kalorickou bombu?Děkuji za radu. Lucka
Ahoj Lucko! Díky že ses podělila o pokus s musli tyčinkami :-). Taky si dávám ty drobky do jogurtu a podle mě je to mnohem lepší než kupované musli :-). Musli bych si dala zhruba 30-40g - nezdá se toho moc, ale je to docela hutné a mělo by tě to zasytit. Určitě si dej i ovoce podle chuti. Rozhodně to kalorická bomba nebude, spíš perfektně vyvážená snídaně!
Vymazat