pátek 23. září 2011

Cuketové muffinky

Po maratónu pracovních povinností a přiznám se i trochu lenosti jsem konečně opět našla čas na nějaké to pečení, vaření, focení a psaní. A nemůžu se dočkat až se s vámi podělím o následující recept na cuketové muffiny. Jistě jste si všimli, že s cuketou nejen ráda vařím (omeleta, pizzasendvič...), ale také peču: cuketovo-jablečné muffiny a čokoládovo-cuketový chlebíček, a to nejen proto, že buchty s cuketou jsou obecně prohlašovány za zdravé, protože je v nich přece zelenina, ale také proto, že díky cuketě je těsto vláčné a nevyžaduje tak velké množství přidaného tuku, což buchtu dělá opravdu zdravou. S přídavkem celozrnné mouky, ovesných vloček a ořechů je to opravdu superbuchta vhodná na snídani, svačinu, ale třeba i na oběd nebo na večeři... Nebo vy občas nevečeříte buchty? Co to...?

Cuketové muffiny:


Ingredience:


Suché přísady:
  • 1 1/3 šálku (= 190g) celozrnné mouky
  • 2/3 šálku (= 65g) ovesných vloček
  • 1/2 šálku (= 50g) hladké mouky
  • 1 lžička jedlé sody
  • 1,5 lžičky prášku do pečiva
  • špetka soli
  • 2 lžičky skořice
  • 1/4 šálku (= 50g) cukru
  • 1/2 šálku (= 50g) vlašských (pekanových) ořechů, opražených
  • 1/2 šálku (= 50g) rozinek
Mokré přísady
  • menší cuketa, nahrubo nastrouhaná
  • 1 vejce
  • 1/2 šálku (= 120ml) mléka
  • 1 lžíce javorového sirupu (nebo medu)
  • 3 lžíce rostlinného oleje
Posypka:
  • 20g másla
  • 1,5 lžíce hnědého cukru
  • 3 lžíce mouky (může být celozrnná)
  • skořice podle chuti
Postup:

Předehřejeme troubu na 180°C a formičky na muffiny vyložíme papírovými košíčky (mají je např. v Marks&Spencer's - ty mám nejradši) nebo je vymažeme máslem.

Do velké mísy dáme všechny suché ingredience (kromě ořechů a rozinek) a promícháme.



Do druhé mísy (menší) vložíme mokré přísady a také je pořádně promícháme.



Nyní přidáme mokrou směs k suché směsi


Směsi promícháme jen tak aby se spojily a přidáme ořechy a rozinky. Pokud nemáte rádi rozinky můžete je úplně vynechat nebo je nahradit jiným sušeným ovocem, např. brusinkami. Teď mě napadlo, že byste mohli přidat i kousky čokolády! Proč mě to nenapadlo dřív?!?!


Opět zlehka promícháme a můžeme plnit formičky. Formičky plníme do 3/4 neb nahoru přijde ještě posypka a muffinky nám trochu vylezou.




Posypku vytvoříme tak že do menší misky vložíme všechny ingredience a prsty je prohněteme až vznikne drobenka. Tu poté nadrobíme na jednotlivé muffinky.




A konečně můžeme dát do trouby. Pečeme 20 minut nebo do té doby až na špejli ulpí jen malé drobečky. Muffinky se snažte nepřepéct (ani nevím jestli je to slovo...). Byly by pak tuhé a málo vláčné.


Miluji vůni skořice když se s ní peče a hrozně mi to připomínalo podzim. Trošku nepředstavitelné, neboť muffinky jsem pekla když ještě panovala velká vedra, já byla v tílku, kraťasech a ještě si přitápěla troubou, ale představa to byla krásná... Každopádně cuketové muffinky jsou ještě letní buchtou (cuketa přece roste v létě, no ne), takže pokud vám zbyly cukety nebo jste byli obdarování nadměrnými výpěstky, určitě se do nich pusťte a užijte si ještě léto. Jsou velice jednoduché na přípravu (nejvíc práce zabere nastrouhat cuketu...) a hlavně jsou zdravé :-). Kdy můžete po snídani říct, že už jste snědli porci zeleniny... No tak vidíte!!


Po prvním ochutnání se mi zdály málo sladké, přece jenom 50g cukru na celý recept není moc, ale buď se chutě rozležely nebo jsem si na to zvykla, protože druhý muffinek už byl úplně OK. Klidně ale množství cukru zvyšte, jestli máte raději sladší buchtičky.


Rozinky a ořechy (měla jsem zbytek pekanových ořechů, které jsem předem opražila) chuť skvěle doplnily, takže pokud vám nevadí, určitě je nevynechávejte. Loňská zásoba vlašáků mi došla už na jaře a tak netrpělivě vyčkávám jestli náš ořešák něco zplodí. V každým případě znám pána na trhu, který má vynikající ořechy. Jen doufám, že letos nebudou tak drahý jako loni...

Jeden muffinek má necelých 200 kalorií, 6g tuku, 5g bílkovin a 4g vlákniny. Se sklenicí mléka nebo s jogurtem je to ideální snídaně!


Otázka: Vypěstovali jste něčeho nadbytek až jste to nemohli zpracovat? Byli jste obdarováni něčím, čeho druzí vypěstovali nadbytek?

Mám pocit, že např. rajčata jsem kupovala naposled v květnu. Nejenže jsme jich pár vypěstovali doma na balkóně, ale neustále jich máme doma dost (od našich, od tchyně, od souseda...) a už nemám inspiraci co s nimi... Většinou býváme také obdarováni obřími cuketami, ovšem letos jsem si na muffinky musela koupit na stánku. Čeho se ale bojím jsou švestky! Tak modré stromy jsem snad ještě neviděla. A jelikož jediné ovocné stromy, které zůstaly na chalupě nepokáceny jsou právě švestky, jsem zvědavá, kolik švestkových knedlíků a táčů zvládneme spořádat :-).

10 komentářů:

  1. No, taktéž jsme měly malá cherry rajčátka - ale bohužel, chytla se plíseň (v celé naší ulici!), švestek bylo ze začátku mnoho ale přišli deště a bouřky a bylo to v háji. Měli býti být i borůvky, ale též deště a zima to zkomplikovala. Co se nám vyvedlo bylo na nadbytek: mrkev, ředkve, ředkvičky, salát, okurky, jahody a hlavně sladké bílé a červené víno - ale jo, spokojenost tu je.. =D Zeleninu jím stejně jenom já, tak se pěstuje jenom pro mě. =)

    OdpovědětVymazat
  2. Mám u sebe za záři dva recepty, jak na rajčata. Švestek se jednou urodí mraky, pak dva roky nemusí klidně být. Vidím to na povidla bez míchání.

    OdpovědětVymazat
  3. Děkuji za skvělý recept, zkoušela jsem o víkendu méně nezdravou variantu (klasická bílá mouka), ale byly perfektní a skoro ihned pryč :D

    OdpovědětVymazat
  4. Mňam, škoda jen, že letos se u nás nadbytek cuket rozhodně nekoná, budu muset zase koupit :)

    OdpovědětVymazat
  5. Cuketové pečivo mám moc ráda :) Mamka zrovna nedávno dělala cuketový perník a nádivku a smaženou cuketu, takže už nemám ani trochu, ale vypadají fakt moc dobře a když jsou ještě zdravé, mňam :) Mimochodem buchty večeřím dost často, možná až moc :D

    OdpovědětVymazat
  6. Cuketové sladkosti mám taky moc a moc ráda, nedávno jsem pekla čokoládový cuketový chlebíček a skořicový chlebíček s cuketou, brusinkami a cornflakes a obě verze byly moc dobré, takže tvé mufinky určitě taky někdy vyzkouším.
    Jinak já se letošní léto prala s nadbytkem rynglí, rybízu, melounů (ze zahrádky), rajčat, cuket a patizonů, se spoustou celrové a petrželkové natě, s jablky a hruškami a teď jsem dostala ohromnou tašku plnou bazalky a čerstvé celerové natě, takže co se týče zahrádkářských výpěstků, nouzí rozhodně netrpím :-)

    OdpovědětVymazat
  7. Díky všem za komentáře. Je zajímavé se dozvědět, co každý rád pěstuje, co se urodilo a jak produkty zpracovává! Až jednou budeme mít domeček, těším, se že si tam udělám malou zahrádku, na které budu pěstovat víc než jen balkónová rajčata!

    OdpovědětVymazat
  8. Muffky sú super, ďakujem za skvelý recept. Tvoj blog je skvelý, veľmi sa mi páči a niekoško receptov od Teba už mám v poradovníku ... Pekný deň, Gabriela

    OdpovědětVymazat
  9. mufiny jsou výborné!

    OdpovědětVymazat
  10. Zdravím všechny, mně se mufiny moc nepovedly. Nevím čím to je, ale nejdou vytáhnout z papírových košíčků, těsto je k nim jakoby připečené, stalo se to taky někomu ? Co jsem udělala špatně ? díky za případné rady, jak to udělat příště lépe.

    OdpovědětVymazat