neděle 7. listopadu 2010

Zdravá strava - odborně...

Báli jste se o mě? Nebojte, už jsem tu!

Já vím, já vím, takovou prodlevu jsem ještě neměla a strašně se omlouvám. Musím se přiznat, že jsem byla docela vyšťavená a nápady nepřicházely, ale abych se přiznala, tak ani nebyl čas. Kromě práce jsem si přibrala jeden koníček a dala jsem se opět na studium. Zapsala jsem se na kurz poradce pro výživu, takže Vám tu budu moci brzo vykládat moudra ohledně výživových vlastností různých jídel, popř. sestavit jídelníček (redukční, racionální, nabírací...) :-). Kurz jsem chtěla absolvovat už dlouho, protože mě problematika výživy zajímá, chtěla jsem se dozvědět něco víc a hlavně jsem si chtěla ujasnit různé teorie ohledně výživových pravidel, které se člověk různě dočítá v chytrých časopisech. Když se vždy po půl roce blížil nový termín kurzů, vymlouvala jsem se, že to přece není třeba, ale nakonec mě vždy mrzelo, že jsem se nepřihlásila. Navíc v práci nejsem úplně spokojená, chodím z ní často vystresovaná a tak jsem si udělala radost a zapsala se!

Jak to u mě bývá zvykem, zápis byl na poslední chvíli (v pátek začínal kurz a já se zapsala teprve v úterý) a tak jsem ani neměla čas se stresovat, do čeho jsem se to vlastně namočila. Koupila jsem si blog blok, ořezala tužky, nachystala si notebook (dnes se už chodí do školy s počítačem...), připravila svačinu a vyrazila do školy. Kurz mě strašně baví a naučila jsem se spoustu věcí, se kterými Vás tu ráda budu postupně seznamovat. Kromě tvorby jídelníčku jsme se učili technologii a přípravu potravin a taky jsme si zopakovali biologii člověka (trávící soustavu) a biochemii (!!!), což jsou předměty, kterým jsem na gymnasiu rozhodně neholdovala a písemky psala výhradně s tahákem. Zajímavý je jak mě teď naprosto uchvátily a sama vyhledávám články s touto tématikou. Je to asi tím, že máme vynikající lektorky, které umí látku vysvětlit i pro naprosto nezasvěcené (mně). Každopádně, kvůli tomu, že kurz probíhá vždy o víkendu jsem, ač nerada, musela zanedbat trochu blog. 

Kurz v podstatě skončil a teď jen musím napsat závěrečnou práci a naučit se na zkoušky (koncem listopadu), takže se těšte, mám pro Vás hodně nových receptů a nápadů. Ale postupně. Dnes Vám ukážu strašně rychlé jídlo, které mám na podzim strašně ráda a jím ho tak dvakrát týdně. Je to takový podzimní salát:


Základ tvoří lupení podle chuti. Já jsem použila čerstvý špenát, ale používám vždy to co mám po ruce - římský salát, lollo rosso, dubáček nebo jejich kombinaci. Když je nejhůř tak i balené lupení ze supermarketu, ale kdo ví, čím ho stříkají, aby v sáčku vydržel...

Důležité je listy pořádně umýt od hlíny. 

Musím Vám představit můj nejoblíbenější nástroj na výrobu salátu - odstřeďovač:


Listy se vloží do sítka, ve kterém se listy dobře myjí pod tekoucí vodou. Poté se sítko vloží do mísy, nasadí se poklop s kličkou a může se začít motat. Tím se z listů odstraní voda a salát tak neplave jak se mi často stávalo. Voda zůstane ve vnější míse a jednoduše se vylije :-).
Dřív jsem na osušení listů používala papírové utěrky, ale je to způsob nejen neekologický ale taky docela drahý, neboť se papírových utěrek spotřebuje spousta. Tento odsřeďovač mám z Ikey a stál určitě do stovky. Je to úžasný pomocník pro ty co nemají rádi rozmočené saláty :-).

Tak a zpět k salátu. Základem je tedy nějaký listový salát, který si vždy radši nakrájím nebo natrhám na menší sousta. 


A můžeme vrstvit. Jelikož se jedná o podzimní salát, který vyžaduje podzimní zeleninu, rozhodla jsem se upéct růžičkovou kapustu a mrkev (pouze pokapané olejem, osolené na cca 30 minut ve 200 stupňů vyhřáté troubě), ke kterým jsem na posledních 10 minut přidala cizrnu.Na pokrájený špenát jsem nejdřív dala kousky avokáda a dýně, kterou jsem si upekla dříve. Dýni jsem ohřála v mikrovlnce na pár vteřin, jen aby nebyla tak vymrzlá z ledničky. Poté přišla na řadu upečená zelenina a čerstvý sýr. Jako dressing jsem zvolila štýrský olej z dýňových semínek, který mám z Rakouska a který zbožňuji. 
A tady to máte. Salát jsem doplnila jako vždy plátkem chleba a sklenkou vína :-). 

Tento salát je skvělý způsob jak v chladnějším počasí dostat do sebe trochu víc zeleniny. Já osobně na podzim a v zimě nemám vůbec chuť na studenou syrovou zeleninu typu rajče, okurek, paprika apod. Tím, že je zelenina upečená, zahřívá tělo uvnitř a zároveň dodává tělu spoustu vitaminů a minerálních látek a hlavně vlákniny. Trocha oleje je důležitá proto, aby tělo využilo vitaminy rozpustné v tucích a tak si na salát vždy dávám lžičku nějakého oleje ať v podobě vinaigrette (octové zálivky ze 3 dílů olivového oleje a 1 dílu octu) nebo samotného oleje (v současné době mi nejvíc chutnají z dýňových semínek či z vlašských ořechů). 4 komentáře:

 1. Zajímavá kombinace pečené zeleniny a listového salátu. V podzimním počasí jeden už nemá chuť na studený salát, tahle kombinace je pro podzim ale ideální. Avokádo je přímo ukázkové!
  Do dýně Hokkaidó jsem se letos zamilovala, jen se musím poohlédnout po dýňovém oleji. V Rakousku se bez něj prý dýňová polévka prý neobejde.
  Přeji hodně úspěchů a radosti při studiu!

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuji za přání!
  Dýňový olej je opravdu vynikající a na pečenou zeleninu se skvěle hodí. Doporučuji!

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý den, Pavlo, sice uz je to vlastne temer rok stara zalezitost, ale Vas web jsem objevila nyni a cerpam z nej inspiraci. zaujal me tez kurz pro vyzivoveho poradce, tak jsem se chtela zeptat na nejake vase zkusenosti, event. doporuceni. A taktéž jestli nabyte vedomosti na nekom (krom sebe pochopitelne a blizkych) aplikujete:) Jana.

  OdpovědětVymazat
 4. Dobrý den Jano, jsem moc potěšená, že se blogem inspirujete! Kurz výživového poradce jsem absolvovala v Brně u paní Burdychové v NutriAcademy. Do kurzu jsem šla hlavně proto, že se zajímám o zdravou stravu a chtěla jsem se dozvědět něco víc. A také bych se tím jednou chtěla živit. Kurz byl zaměřen hlavně prakticky, naučili jsme se tvořit jídelníčky pro různé skupiny lidí (ti co chtějí zhubnout, ti co chtějí přibrat, ti co chtějí nabrat svaly...) a pár jídelníčků už jsem udělala - zatím spíš pro svoje okolí. Jinak můžu tento kurz určitě doporučit - zajímavé hodiny, zkušení a zábavní lektoři. Co vím tak kromě Brna se kurzy od NutriAcademy pořádají i v Praze a Ostravě. Snad jsem mohla pomoci, kdybyste měla jakýkoli dotaz, určitě se na mě znovu obraťte - buď zde nebo na mail: drobecky.blog@gmail.com

  OdpovědětVymazat