pondělí 1. října 2012

Müslimánie aneb bio zrní

Snídani bez müsli si nedovedu představit. I když se někdy stane, že potřebuji změnu třeba v podobě rohlíku s marmeládou, k müsli se vždy ráda vracím a utvrzuji se, že je to stejně nejlepší snídaně. Müsli jím nejčastěji s bílým jogurtem (můj nejoblíbenější je od Hollandie), ale občas si je zamíchám do ochuceného bio tvarohu nebo zaliji mlékem. A rozhodně nesmí chybět čerstvé ovoce. Teď v létě bylo na výběr tolik druhů, že bylo občas těžké si vybrat. Nejraději jsem si do müsli přidávala borůvky, které nádherně zbarvily jogurt do modra :-). Maliny, jahody a ostružiny byly v těsném závěsu. Sezóna letního ovoce však pomalu utichá a tak si po zbytek roku budu muset vystačit s banánem. 


Müsli mám nejraději sypké, se spoustou oříšků a semínek. Zapékané müsli je taky fajn, ale děsí mě spousta přidaného cukru a tuku, a tak když mám na zapékané müsli chuť, dělám si ho doma sama. Sušené ovoce v müsli moc nemusím. Snad kromě brusinek nebo meruněk, ale tyto druhy bývají většinou sířené a tak se jim spíš vyhýbám. Nejlepší je mít možnost udělat si müsli podle svých představ, pěkně bez rozinek (ano, patřím mezi odpůrce rozinek v müsli, ale vánočka - to je jiná věc!) se spoustou oříšků, semínek a křupavých vloček. A třeba ještě s přídavkem něčeho hříšného jako je čokoláda. Ale abych nakoupila všechny přísady k tomu, abych si mohla udělat dózičku müsli podle svých představ, mi přijde nejen nepohodlné, ale taky neekonomické. Než si budu chtít udělat další müsli, jsem si jistá, že oříšky zžluknou a do ovesných vloček vlezou moli. Navíc nemám prostory, kde bych mohla skladovat tolik materiálu.


Řešení? Využít služeb společností, u kterých si můžete sami namíchat vlastní müsli. O tom, že si lze namíchat vlastní müsli z mixitu, jsem tu už psala (můžete si přečíst zde a zde) a tak jsem byla velice mile překvapená, když mě kontaktovali Honza a David z Müslimánie, zda bych pro ně taky neudělala na blogu recenzi jejich müsli. 

Děláte si srandu? To je jasná věc! 


Od Müslimánie jsem dostala 250,- Kč, abych si mohla vytvořit müsli podle mých představ. Ale veškeré moje zde uvedené názory jsou nezávislé a nikým ani ničím neovlivněné. To jen tak pro info :-).

Popravdě řečeno si nejsem jistá, zda jsem o Müslimánii před tím, než mě kontaktovali, slyšela. Mám pocit, že jsem o nich někde četla, ale to je asi tak vše co si uvědomuji. A to je rozhodně škoda, protože jsem si müsli z Müslimánie měla objednat už dřív! Je fakt úžasné, čerstvé a plné kvalitních surovin. Asi největším poutačem pro mě rozhodně bylo to, že veškeré suroviny, které si do müsli můžete namíchat pocházejí z ekologického zemědělství a jsou tak BIO! A člověk má hned lepší pocit. Teda aspoň já :-).

Ale popořádku:

Internetové stránky Müslimánie jsou velice přehledné a tak nebylo vůbec složité se zorientovat a začít míchat.  Nejdříve se vybírá základ müsli, následují obilniny, sušené ovoce, ořechy a semínka a něco extra. Samozřejmě, že ničemu nebrání, abyste mezi přísadami překlikávali sem a tam.Müslimánie nabízí na výběr několik základních směsí, a to od samostatných ovesných vloček a směsi více obilných vloček přes různé příchutě (čokoláda, exotika) po samostatné cornflaky. V nabídce je i bezlepková směs.


Poté, co si zvolíte základ, můžete si k základu přidat ještě další obilniny, které třeba nejsou v základu obsaženy a nebo se vám zdá, že je nějaké přísady v základu málo. Na výběr jsou různé druhy vloček (ječné, pšeničné, rýžové, žitné), lupínků (ovesné, pohankové, špaldové), pukanců (špaldové s medem, amarantové, rýžové) a  corn flakes.


Ze sušeného ovoce je na výběr klasická nabídka a na své si přijde určitě každý. Žádné ovoce není sířené a buď je klasicky sušené nebo lyofilizované (tedy sušené mrazem).


Nabídka ořechů a semínek nepůsobí nějak extenzivně, ale pokud nehledáte exotické druhy, nebudete zklamáni. Jsou tu na výběr lískáče, kešu, kokos, mandle a para a ze semínek lněná, slunečnicová a dýňová. Chybí mi tu třeba vlašáky nebo jim podobné pekanové ořechy, ale jinak je nabídka plně dostačující!


Extra nabídka potěší zejména milovníky čokolády. Banány v bílé čokoládě, čokoládové lupínky či kuličky nebo kousky čokolády jsou jen ukázkou, co si můžete do svého müsli přimíchat.


Nejhorší bylo vybrat si z tolika ingrediencí. Povahově jsem dost nerozhodná a než se sama mám někdy pro něco rozhodnout, nechávám některá rozhodnutí na ostatních. Ale tentokrát ne! Toto müsli jsem si namíchala sama podle sebe a namíchala jsem si to moc dobře! Nejlepší rozhodnutí jaké jsem za poslední dobu učinila :-).

Chtěla jsem sypké müsli, které by ale trochu křupalo a bylo plné oříšků. Také jsem ho chtěla něčím ozvláštnit a tak jsem vytvořila "Čokoládové drobečky".


Základ tvořila čokosmršť (ovesné, pšeničné vločky, kakaové kuličky, čokoládové lupínky a hořká čokoláda). Z obilnin jsem do základu ještě přidala amarantové pukance, ječné a špaldové vločky. Z oříšků a semínek jsem si vybrala lískové oříšky, para ořechy, kešu, slunečnicové a lněné semínko. Se sušeným ovocem jsem to moc  nepřeháněla a přidala jsem jen sušené brusinky. No a abych čokoládové drobečky pěkně dovršila, odvázala jsem se a přidala rozinky v hořké čokoládě. Já vím, mnozí si teď určitě myslí, že si protiřečím, když jsem výše uvedla, že rozinky nemám ráda. Ale slyšeli jste, že jsou v čokoládě??? V čokoládě je všechno stoprocentně lepší. A to i rozinky :-).

Zatímco si mícháte svoje müsli, na pravé straně stránky si můžete kontrolovat jeho obsah i poměr základu vůči přísadám.

Stejně tak si můžete kontrolovat nutriční hodnoty (kalorie, sacharidy, bílkoviny, tuky, vláknina) vašeho namíchaného müsli. Hodnoty jsou vždy uvedeny na 100g.Müsli jsem si namíchala večer. Druhý den ráno jsem dostala zprávu, že bylo expedováno a další den bylo doručeno. Tak rychlé doručení jsem vážně nečekala a rozhodně jsem to uvítala neb jsem se müsli už nemohla dočkat.


Müsli bylo doručeno v krabici šité na míru průhlednému sáčku s cedulkou Müslimánie. Už po otevření krabice tedy vidíte vaše namíchané müsli a začnou se vám sbíhat sliny. Müsli je uloženo do sáčku z pevného plastu. Sáček je zataven a tak dle instrukcí a šipek jsem sáček rozstřihla. Úplně super je to, že se dá sáček opět uzavřít pomocí tzv. ziplocku. Tím je zaručeno, že müsli zůstane co nejdéle čerstvé.


Na zadní straně je cedulka s názvem vašeho müsli a jeho složení.Je zde také uveden kód müsli, který uplatníte v případě, že si budete chtít stejný mix objednat znovu. Já rozhodně zadní cedulku nevyhodím, protože si Čokoládové drobečky budu určitě chtít zopakovat.


Škoda, že müsli nedorazilo před snídaní, protože největší muka byla čekat do druhého dne. Samozřejmě, že jsem müsli ochutnala přímo ze sáčku, ale na misku plnou müsli s jogurtem a ovocem jsem si musela počkat do druhého dne (i když debatovala jsem o müsli k obědu, ale nakonec jsem odolala...). Ráno jsem samozřejmě už nemohla dospat, protože mě čekala opravdová lahůdka.


Opravdu je to jedno z nejlepších müsli, které jsem kdy jedla. Neříkám to jen pro to, že jsem si ho namíchala sama. Jsem si jistá, že by mi chutnalo jakékoli jiné z Müslimánie. Ingredience jsou opravdu kvalitní, což bylo poznat na první přivonění. Oříšky jsou čerstvé a křupavé a nestalo by se, že by byl nějaký zkažený. To stejné platilo pro brusinky - správně trpké a sladké naráz.


Už přes plastový obal byly vidět obrovské kousky oříšků - žádné rozsekané či odpadové kusy tam rozhodně nenajdete.


Celé müsli bylo plné chuti a vonělo nádherně. Není divu, že bylo během pár dní pryč. Vidíte ten kus čokolády? Tak ten mě překvapil nejvíc :-). Nevím jestli byl přimíchán do müsli schválně, aby si kluci z Müslimánie pojistili dobrou recenzi... :-), každopádně to nebyl jediný kousek a bylo to velice milé zpestření snídaně. 

Jestli mi něco na Müslimánii chybí, je to možná větší výběr ořechů. Mám ráda spíše klasické druhy a nevyžaduji tudíž žádné exotické druhy, ale přeci jenom obyčejné vlašské ořechy jsou v müsli báječné. Sekce "extra" je také podle mého názoru velice čokoládová. Nic proti čokoládě, to bych si nedovolila, ale ne každý je na čokoládu zatížen jako já a možná by uvítal i jiné přísady (stačily by třeba oříšky v jogurtu nebo nějaké skořicové křupky). 


Müsli z Müslimánie můžu rozhodně všem doporučit a věřím, že kdokoli si müsli zakoupí, nebude zklamán. Müsli je také vhodné jako dárek pro vaše blízké - vánoce se blíží a vy tak nemusíte vymýšlet složité dary. 

Jak už jsem psala výše, veliké plus si u mě Müslimánie získala tím, že veškeré přísady jsou bio. Možná to někomu nepřijde jako důležité, ale pro mě ano. Zvlášť nyní v období, kdy živím nejen sebe, ale i našeho drobečka, si vybírám jen ty nejkvalitnější suroviny a nechci zatěžovat tělo zbytečnou chemií, konzervanty nebo éčky. 

Čokoládové drobečky už jsou dávno snězeny a je na čase objednat nové. A teď jen vymyslet, co si namíchat...

Otázka: Co byste si namíchali vy? Láká vás si objednat müsli z Müslimánie?

26 komentářů:

 1. Omlouvám se, že jsem nepřečetla celý článek, ale musím se ještě učit a vůbec nestíhám :D Během roku a třeba i zrovna teď na podzim se dá sehnat víc druhů ovoce než jen banán :)co třeba mandarinky, pomeranče, hrozny a ananas? Plus ještě jedno výborné ovoce liči a kaki? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To já samozřejmě vím, že existují i jiné druhy ovoce, jenže v jogurtu mi prostě nějak nejedou... :-)

   Vymazat
 2. Taky jsem na Muslimánii už míchala. Kluci mě stejně jako tebe mile překvapili s nabídkou spolupráce (tedy poukaz na musli za recenzi na blogu). A já do toho nadšeně šla. A musím říct, že jsem stejně jako ty zklamaná rozhodně nebyla. Musli je voňavé, křupavé a moc dobré. Už mi ho doma moc nezbývá. Teďka jsem ale objednávala pro změnu zase z mixitu :D Asi ty dvě firmy budu tak nějak střídat :)

  OdpovědětVymazat
 3. Krásně napsaná recenze.Vůbec jsem o MUSLIMÁNII neslyšlela a určitě objednám.Uplně jsi mě zlákala.DASHA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě nebudeš litovat! Já jsem o Müslimánii taky nevěděla, ale získali si mě!

   Vymazat
 4. Já vím o mixitu, ale o Muslimánii ne....a vypadá to hodně dobře... docela jsi mě zmátla, já si dělám musli doma, ale mohla bych si ho obejdnat...nevím, uvidím. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Domácí je prostě domácí, ale pokud budeš chtít ušetřit práci a vyzkoušet třeba jiné přísady, müsli z Müslimánie můžu rozhodně doporučit!

   Vymazat
 5. achjo, prč já tohle čtu večer? :D no nic, alespoň se těším na snídani ještě víc :)
  ještě nikdy jsem musli neobjednávala, ale láká mě to :)

  OdpovědětVymazat
 6. Asi jsem se taky nakazila müslimánií, ale vzhledem k omezeným financím ne tak, jak by si majitelé e-shopu přáli :). Místo toho jsem nakoupila spoustu kvalitních ingrediencí (v samých lepších obchodech - DM, Billa, Marks & Spencer), uzavřela do skleniček a krabiček a ráno rovnou v práci míchám přesně na co mám v danou chvíli chuť...
  Jediné, co jsem zatím nevychytala je v čem to müsli namáčet. Bílý jogurt je dost hustý. Mléčné nápoje (typu Activia nebo Florian) jsou zase dost sladké a celkem drahé. Nemáte nějaké nápady?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K míchání vlastního müsli se taky dlouho odhodlávám, ale zatím nic z toho... Jinka já si müsli namáčím asi hlavně do jogurtu a nebo si ho dávám do kefíru.

   Vymazat
 7. Tak jsi mě nalákala, že do toho jdu! Sice jsem si ještě müsli nikdy neobjednávala, ale zní to skvěle a já už teď mám takovou chuť se do svého vlastního míchání pustit ...
  A jak bys Müslimánii obodovala vzhledem k Mixitu? Lepší, horší, stejné, levnější, dražší?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že určitě nebudeš zklamaná, müsli je fakt vynikající. Jinak vůči Mixitu je na tom Müslimánie přibližně stejně. Oproti mixitu má menší výběr ořechů a sušeného ovoce, ale to zase nahrazuje velkým výběrem základu a dalších obilovin. Chuťově mi müslimánie chutná asi víc, ale nedokážu říct proč. Přijde mi takové jako bych si ho smíchala doma. Od mixitu je také vynikající, čerstvé a kvalitní, ale mám pocit, že tam cítím jakousi příchuť (ale neříkám, že je špatná, to rozhodně ne!). U Mixitu jsem si zamilovala namíchání vlastní ovesné kaše a oříškové směsi. To je prostě bomba! Tak ať chutná!

   Vymazat
  2. Troufám si říct, že je müsli chuťově lepší díky použitým bio surovinám. On se ten způsob pěstování musí někde promítnout. Konvenční ovoce, i když je nesířené a bez přidaných sajrajtů, tak ještě v období růstu se na něj stejně chemie používá. Kdo má alespoň trochu vytrénované chuťové buňky, tak to pozná. Není to samozřejmě jen o chuti, každý si myslím lehce odvodí, jestli je pro něj zdravější ovoce stříkané nebo ovoce bez chemického ošetření. Mluvím o ovoci, stejné je to ale samozřejmě u všeho ostatního.

   Když už se člověk rozhodně, že bude jíst kvalitnější potraviny a dá za to větší obnos peněz, tak je dle mého chybou sáhnout po něčem, co není v bio kvalitě.

   Vymazat
  3. Je pravda, že dávám přednost bio surovinám před konvenčními surovinami, ale není to vždycky pravidlo. Raději si třeba koupím hrušku od místního pěstitele, o které vím, že není bio než bio hrušku z Argentiny, protože ta naše má prostě víc chuti. Ale pro mě bio není jen o chuti (opravdu někdy nepoznám rozdíl mezi bio a nebio), ale také o přístupu pěstitelů k přírodě. A samozřejmě jsem ochotná si za bio připlatit (do jisté míry). Zvlášť teď, kdy už Kuba začíná jíst ovoce a zeleninu.

   Vymazat
 8. Tak jsem si objednala obojí, od Müslimánie i od Mixitu, abych mohla opravdu porovnat. Obě müsli jsem objednávala (a taky zaplatila) v pondělí dopoledne, ve středu dopoledne mi přišel balík s tubusem od Mixitu a dneska (až v pátek dopoledne) přišlo i z Müslimánie.
  Tak až se k tomu dokopu, bude i článek u mě na blogu, ale musím říct, že jsem si určitě müsli neobjednala naposled :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to se moc těším na tvé recenze. Snad budeš spokojená jako já!

   Vymazat
 9. krásny blog, krásne foto a samé dobroty, mnam.. ale ako ta možem sledovať?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za milý komentář. Na konci stránky je ikona "sledovat", na kterou klikneš a vybereš kde mě chceš sledovat.

   Vymazat
 10. Pavlo, nezkoušela jste tohle? ;) http://chocoloco.cz/ Míchání čokolády, to je něco docela jiného než míchání müsli... (Všem se omlouvám za pokušení :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo tak to jsem nezkoušela, ale už jsem o tom slyšela a koukala na jejich stránky. Je to naprostá bomba! Určitě by to byl i skvělý dárek pro nějakého čokoholika :-).

   Vymazat
 11. Mám teď koupené z mixit. To je hodně podobné. Miluju snídat jogurt s musli :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Mixitu je strašně fajn ta pestrost, kterou nabízí, ale myslím si, že chuťově je lepší müsli z Müslimánie, už to, že jsou všechny suroviny v bio kvalitě a rozepsané složení každé složky, takže s jistotou víte, co jíte.
   Já si na na tomhle müsli utvořila hodně příjemnou závislost :-)

   Vymazat
  2. Koncept míchání müsli je naprosto super a jak müsli z Mixitu tak z Müslimánie jsou parádní. Musím ale souhlasit s Madlou, že chuťově je lepší z Müslimánie. Co ale doporučuji je namíchat si směs oříšků a sušeného ovoce z Mixitu. Vždy si vezmu hrst na svačinu a jsem naprosto chuťově uspokojená :-).

   Vymazat